Tananyag

Kóstoló a tananyagból

KEZDŐ

link: Alphabet song
Az első dal az ún. Alphabet song – tehát Ábécé dal. 
 
Az angol nyelvben rendkívül fontos szerepe van a betűzésnek (Spelling). Sokszor tapasztalom, hogy nemcsak a kezdőknek jelent kihívást a gyors betűzés, hanem haladóknak is. Márpedig az angol kultúrákban részben a szavak írásának és kiejtésének az eltérése miatt, részben az angol nyelvterületeken élő sok bevándorló nevének írása miatt nagyon gyakran kell betűzni. (Nem véletlen, hogy amerikai filmekben a gyerekek betűző versenyeken vesznek részt. Ez számukra nem is olyan egyszerű, csak a szinkron miatt tűnik könnyűnek.) Az anyanyelvi beszélők rendkívül gyorsan betűznek, és bemutatkozás után szinte elkerülhetetlen, hogy ne kérdezzék meg, hogy hogyan is betűzzük a nevünket. How do you spell your name? Can/Could you spell your name, please?
 
Az ábécét legegyszerűbben dallal tanulhatjuk meg. 
A kihívás egyébként nem a dal megtanulása lesz, hanem az ehhez tartozó angol lecke és videó, ahol a való életből találhattok néhány felvételt. Először biztos gyors lesz, de gyakorlás teszi a mestert…
 
 

ÚJRAKEZDŐ

link: John Lennon: Imagine

A dalt John Lennon szerezte, és 1971-ben jelent meg. Az inspirációt Yoko Ono egyik verse szolgáltatta. Yoko később azt mondta, hogy az Imagine volt mindaz, amiben John hitt: a vallások, országok és határok nélküli világban.
A feladatlap a szókincs bővítésre és a there is there are szerkezetre helyezi a fő hangsúlyt, de emellett elmagyarázza a felszólító mód alkalmazását is.

 

KÖZÉP-HALADÓ

link: Grease: Summer Nights

“Summer Nights” egy népszerű dal a Grease c. musicalből. A dalt Jim Jacobs és Warren Casey írta, a leghíresebb feldolgozása pedig a John Travolta és az Olivia Newton-John által előadott mozi változatban szerepel, amely 1978-ban az USA-ban és az Egyesült Királyságban is nagy sláger lett.
A film története szerint Danny (Travolta) és Sandy (Newton-John) egy nyaralás alkalmával találkoztak, és szerelem szövődött közöttük, de el kellett válniuk a visszautazás miatt. Azonban Sandy véletlenül épp Danny iskolájába kerül, ahol tovább folytatódik a romantikus történet. Ebben a dalban épp a nyári találkozásukról és élményeikről mesélnek – természetesen végig múlt időben.
A feladatok szókincsfejlesztést, a múlt idő ismétlését és néhány amerikai kifejezés és idióma elsajátítását célozzák.

 

HALADÓ

link: Beyoncé: If I were a boy

A dal az első kislemez Beyoncé Knowles harmadik albumáról. 2008. október 8-án jelent meg az amerikai rádiós listákon. Kislemezként 2008. november 11-én debütált. A mai napig ez Knowles legjobb kislemez-eladása az Egyesült Királyságban, 570 000 darabbal.
A dal a férfi és női szerepekről szól  - Beyoncé előadásában - természetesen a női szemszögből. A szöveg tartamát kiegészítő és egyben értelmező fekete-fehér videoklipet Jake Nava rendezte. A történet szerint egy szerelmespár átlagos napját láthatjuk, melyben szerepcsere történt. Beyoncé dalban mondja el, hogy milyen egyszerű ill. önző lenne az élete, ha fiú lehetne. A dalszöveg kitűnő lehetőséget jelent a Conditional nyelvtan, azon belül is a 2. Conditional gyakorlására.


IRREGULAR VERBS

Igazából ez egy rappelhető nyelvtani gyakorlás, amelyet egy angol tanár igyekszik érdekessé és emészthetővé tenni tanítványai számára. A videó segítségével a rendhagyó igéket ritmusos módon egy rap dallal tanulhatod meg vagy ismételheted át. A feladat hosszú, de annál hasznosabb. A rendhagyó igék listája sajnos egy unalmas magolni való, de ha letöltöd, vagy többször meghallgatod, akkor zenés formában gyorsabban megtanulható, ráadásul a helyes kiejtéssel. (A feladatot nem muszáj egyszerre megcsinálni.)